Scankap 99 bestyrelsesmøde den 14/4 2008
Beslutningsreferat:
Fremmødte: Kjeld, Per, Thomas, Jesper, Lars, Jens og Freddy
Afbud: Ingen
Bestyrelsesmøde med følgende agenda:
- Bestyrelsen konstitueres
- Bådudstilling
- Fyn rundt
- DM
- Værft
- Regler
- I øvrigt
- Bestyrelsen konstitueredes uden ændringer
- Bådudstillingen var forløbet tilfredsstillende Med følgende muligheder for forbedringer:
Bedre styr på det praktiske - hvem gør hvad.
Placeringen af standen var ikke god. Kjeld kontakter messecenteret i Fredericia for bedre forhold ved næste års udstilling.
Kunne måske også placeres og koordineres med andre klasser. På den næste udstilling bør vi styre det hele selv, måske sponseret af værftet.
Scankappen skal præsenteres bedre. Vi behøver nyt videomateriale som kunne optages ven næste DM. Lars Hoff kontakter Niels Keldsen.
3. Jens forsøger at samle scankapperne bedst muligt i Bogense Havn. Der bliver ligele des reserveret et bord om aftenen til scankapsejlerene. Husk! Vi samles til en Fernet Bianca lige efter skippermødet fredag.
4. DM afholdes i Fåborg sammen med Spækhuggeren. Vi får 2 helt uafhængige baner.
2009 kan holdes enten i Skælskør eller Bogense som har tilbudt sig.
5. Der synes ikke at være megen aktivitet på værftet. Der tales meget om at begynde støbning af scankappen i Tyrkiet. Formene er på vej hjem fra Estland. Skal mærke tydeligt ”Scankapklubbens ejendom” inden de sendes videre.
6. Regler og klublove sendes til DS, Flemming Nielsen for status tjek inden ændringer.
7. Der skal sendes Fyn Rundt ”reminder” postkort ud til medlemmer primo maj 2008 og ligeledes inden DM
På bestyrelsens vegne
Thomas